top of page

Proč Japonci nosí masky i mimo pandemii?

Zatímco u nás se nošení roušek stalo běžným až během pandemie, v Japonsku je to součást každodenního života už desítky let. Ale proč vlastně?


😷 1. Ochrana ostatních, ne sebe

V japonské kultuře je velmi silná hodnota ohleduplnosti. Pokud je někdo nachlazený, rouškou chrání ostatní, ne sebe. Představa, že někoho nakazím, je pro Japonce nepříjemná a neslušná.

U nás si lidé často myslí „nechci se nakazit“. V Japonsku je to spíš „nechci nakazit ostatní“.


🌸 2. Alergie na pyl

Japonské jaro je krásné… ale i plné pylu z cypřišů a jiných stromů. Miliony Japonců trpí sezónními alergiemi. Roušky pomáhají zmírnit příznaky, chrání před vdechováním pylu a prachu.


🚇 3. Přeplněná města a hromadná doprava

V Tokiu se denně přepravují miliony lidí. Rouška je běžná ochrana při cestování v metru, kde je kontakt velmi blízký. Pomáhá i proti smogu a bakteriím ve vzduchu.


😌 4. Komfort a anonymita

Někteří lidé nosí roušku i z psychologických důvodů:

  • když se necítí dobře,

  • když nechtějí mluvit s ostatními,

  • když se nechtějí malovat,

  • nebo jen chtějí být „neviditelní“.


👘 5. Styl a móda

Ano, i roušky jsou módní doplněk. V Japonsku je běžné vidět barevné, vzorované nebo tematické roušky, které ladí s outfitem. Existují i designérské značky, které se specializují jen na roušky.



🔍 Zajímavost: Roušky nejsou nové

První boom roušek přišel už ve 20. letech 20. století, po epidemii španělské chřipky. V 50. letech se vrátily kvůli smogu. Od té doby jsou běžnou součástí každodenního života.


🎁 Takara tip:

Chceš vidět, jak vypadají stylové roušky v Japonsku? Někdy se objevují i v našem Japan Mystery Boxu – spolu se sladkostmi, které Japonci jedí na jaře během sezóny sakur 🌸

 
 
 

Comments


Takara Box CZ

  • alt.text.label.Facebook
  • Tik tak
  • alt.text.label.Instagram

společnost je zapsana v živnostenském rejstříku pod číslem (IČO) 21115435

© Takara box CZ, 2025

bottom of page