top of page

TRADICE JAPONSKA. FAKTA, KTERÁ VÁS PŘEKVAPÍ

Obrázek autora: Lisa z TakaraLisa z Takara

Aktualizováno: 26. 7. 2024

Japonsko - zvláštní a jedinečná země. Japonské ostrovy byly po dlouhou dobu izolovány od zbytku světa. Geografická poloha země ovlivnila formování jedinečné uzavřené kultury. Povíme vám, jaké starobylé tradice a unikátní zvyky jsou dnes populární u Japonců.

Pojďme si něco dozvědět o tradicích Japonska!



Starověké tradice a kult rodiny


Japonský pár

V současné japonské společnosti jsou starověké tradice stále úzce spojeny s hodnotami a morálními ideály. Ve všech sférách života lze sledovat vliv šintoistických a buddhistických zvyků.

Starověké tradice, které jsou dodnes ctěny v Japonsku:

  • Kult rodiny: Vztahy v rodině podléhají přísnému režimu. Každý člen rodiny má své povinnosti stanovené tradicí. Dříve se pro nevěsty pořádaly schůzky, dnes v Japonsku fungují seznamovací agentury. Odborníci vybírají kandidátky na manželky podle jasných parametrů a kritérií stanovených rodinou ženicha. V racionálním přístupu k manželství Japonci nevidí nic špatného, protože rodinu budují na základě tradičního rozdělení povinností.

  • Patriarchální systém společnosti: V moderním Japonsku stále přetrvává koncept, že žena je strážkyní domova. Po svatbě nebo po narození prvorozeného se žena plně věnuje domácím záležitostem. Dům, výchova dětí, vaření, nákupy - to jsou ženské povinnosti. Muž pracuje, aby uživil rodinu.

  • Slavnostní čajová ceremonie: Tradiční je pořádat čajové rituály u obědového stolu. Ceremonie se skládá z několika fází, během kterých hosté nejen pijí čaj, ale také ochutnávají občerstvení, prohlížejí si obrazy a sochy, čtou básnické sbírky a poslouchají hudbu.

Matcha (matča) je japonský práškový zelený čaj, který se snadno a rychle připravuje. Nápoj z prášku matcha připravuje čajový mistr během ceremonie pro hosty.


  • Kolektivní odpovědnost: Každý Japonec považuje sám sebe za součást kolektivu. Sociální hierarchie, společenské postavení a rozdělení rolí v rodině jsou velmi důležitými ukazateli pro moderního japonského občana. Kolegové jsou často osloveni podle své pozice, jména a příjmení.

Nejhorším trestem pro japonského studenta je vyobcování z kolektivu.





Svatební tradice


svatba v japonsku

Japonci pořádají svatební obřad ve šintoistických, pravoslavných a katolických kostelech.

  • Japonský styl svatby. V šintoistickém chrámu ženich a nevěsta vyslovují své sliby před obrazem božstva. Svatební ceremonie se koná, aby novomanželé a jejich budoucí potomci získali ochranu před zlými duchy. Obřad výměny prstenů v šintoistickém nebo buddhistickém chrámu je evropským vlivem na japonské svatební tradice.

  • Západní styl svatby. Japonsko je zemí, která respektuje jakoukoli světovou náboženskou víru, a proto mezi moderní mladou generací existuje tradice pořádat svatební obřady v křesťanských kostelech. Svatební ceremonie ve západním stylu probíhá podle tradičního scénáře (od vstupu nevěsty k oltáři po výměnu prstenů) a nemá odkazy na japonské obřady.

  • Tradiční svatební oděvy: Na ceremonii je nevěsta oblečena do bílého kimona a po slavnostní části se převlékne do jasně barevného kimona, symbolizujícího přechod do jiné rodiny; ženich je po celou dobu oslavy oblečen v černém kimonu.

V Japonsku existuje rodinná tradice darování dárků všem hostům, kteří přijdou na svatbu. Novomanželé darují rodičům květinové kytice a kompozice. Pro ostatní hosty si ženich a nevěsta osobně vybírají a balí malé svatební dárky.


  • Pozdravit poklonou. Kývnutí hlavou může vyjádřit nejen respekt, ale také vděčnost nebo omluvu.

  • Dávat dárky bez příčiny. V Japonsku je zvyk vyjadřovat vděk a respekt kdykoliv je to možné, a proto nikdy nepřicházejí do cizího domu s prázdnýma rukama.

  • Udržovat dům čistý. Hostitel je povinen připravit pantofle pro každého hosta. Venkovní obuv a oblečení se sundává v předsíni.

  • Obědvat sedící na polštářích. V mnoha restauracích je zvyk obědvat u nízkého malého stolu. Hosté si sundávají obuv a pantofle před vstupem na tatami a usazují se na polštáře rozložené kolem stolu.

  • Používat hůlky místo příborů.




Tradice čajových ceremoniálů


tea ceremony

Čajová ceremonie zůstává v Japonsku stále populární. Je prováděna v samostatné budově, uprostřed krásné zahrady nebo na břehu vodní plochy. Čajový obřad je jedním způsobů zpomalit tempo, užít si krásu přírody a příjemného rozhovoru.

Každá japonská čajová ceremonie se skládá z následujících částí:

  • Příprava. Hosté si umývají obličej, ruce a sundávají boty před vstupem do čajové budovy.

  • Občerstvení. Zatímco čajový mistr připravuje speciální čajovou ceremonii, hosté si pochutnávají na lehkých občerstveních a sladkostech.

  • Procházka. Po jídle se hosté procházejí po zahradě, zatímco hostitel ceremonie staví těbanu (kompozici z květin).

  • Ticho. Během samotné čajové ceremonie jsou veškeré rozhovory zakázány. Čaj, připravený mistrem, pijí z jednoho hrnku, který je předán od nejstaršího účastníka ke nejmladšímu.

První hrnek čaje je společný pro všechny účastníky ceremonie, symbolizuje sjednocení v společném rituálu očištění.

  • Rozhovory. Poté, co společný hrnek čaje skončí, mistr nalije čaj každému hostovi zvlášť. Když dostanou individuální nápoje, hosté mohou začít společné rozhovory.

  • Rozkvétání. Čajový mistr plánuje čas čajové ceremonie tak, aby se květiny v kompozici stihly rozkvet před jejím skončením.


Setkání a pohostinnost hostů v Japonsku vždy byly zvláštními rituály. Tradice pohostinnosti a respektu vůči hostům jsou stále živé i v moderní společnosti:

  • Před příchodem hostů domácí uklízejí. U vchodu a v jídelní zóně zapalují vonné tyčinky a umisťují kompozice z čerstvých květů. Starost o domácí pohodu odráží respekt k očekávanému hostu.

  • Jakmile host vstoupí do domu, hostitel by měl okamžitě nabídnout čaj a dezert. Host by neměl odmítnout a ochutnat sladkosti jako znamení vzájemného respektu. Forma a vzor dezertu se stávají tématem diskuse a zahájením příjemného rozhovoru.

  • Dekorace dezertu může být spojena s přírodními nebo literárními motivy. Hostitel by měl správně vybrat pohoštění pro svého hosta. Je považováno za dobré, že rozhovor, který začal diskusí o chutné jídle, bude příjemný.

Wagashi jsou tradiční sladkosti z přírodních surovin. Jsou kupovány nebo připraveny před příchodem hostů.





Slavnostní japonské tradice


japonské tradice o svátcích

Během svátků preferují všichni Japonci být ve společnosti svých blízkých. Pod jednou střechou se schází několik generací jedné rodiny, společně vaří, uklízejí dům a vyměňují si dárky.

Unikátní sváteční tradice v Japonsku:

Na Den narození dostávají dárky a přání rodiče oslavence, protože právě díky nim se narodil.

Šedesátileté výročí je šťastné datum. Starší lidé uspořádají velkou oslavu.

Japonci věří, že po dosažení 60 let přichází období druhého kojeneckého věku.

5. března - Den dívek. V tento den každá dívka na zvláštním podstavci pokrytém červeným plátnem vystavuje svou sbírku keramických panenek. Rodiče nakupují sošky z keramiky před narozením dcery. Všechny panenky v rodinách jsou děděny.

5. května - Den chlapců. V domácnostech jsou vystaveny rodinné sbírky zbraní a vojenských figur. Na ulicích jsou vyvěšeny vlajky s obrázkem kapra, symbolu statečnosti a vytrvalosti.



Chcete, abychom v dalších příspěvcích podrobněji popisovali všechny tyto japonské tradice?

 
 
 

Comments


Takara Box CZ

  • alt.text.label.Facebook
  • Tik tak
  • alt.text.label.Instagram

společnost je zapsana v živnostenském rejstříku pod číslem (IČO) 21115435

© Takara box CZ, 2025

bottom of page